nowe

Rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada obchodzimy kolejną już rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to dzień, kiedy w naszych modlitwach pamiętamy o tych , którzy walczyli w obronie ojczyzny, o tych którzy oddali życie za ojczyznę, jak

również o wszystkich rządzących i obywatelach byśmy nie zmarnowali ofiary i poświęcenia naszych przodków. W naszej parafii Msza Św. w intencji ojczyzny odbędzie się 11 listopada o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy.

Portal fronda.pl korzystając z badań Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS podał dane odnośnie naszego stosunku do polskości. Z badań wynika, że ponad 82 proc. badanych czuje silny lub bardzo silny związek z pojęciem mój własny naród. Silniej z pojęciami Polska i naród identyfikują się osoby starsze (94 proc. osób w grupie respondentów w wieku 60 i więcej lat – wobec zaledwie 74 proc. w grupie nastolatków oraz 81 proc. w grupie 20–29 lat). Sprzyjają im też silna wiara, częste praktyki religijne oraz deklarowane związki z Kościołem.

 Zapytano również o to, które święta i wydarzenia z historii Polski są dla nich najważniejsze: na dwóch pierwszych miejscach znalazły się wydarzenia związane z Janem Pawłem II. 43 proc. badanych wymienia rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 41 proc. rocznicę śmierci papieża Polaka. Na kolejnych miejscach znalazły się Święto Niepodległości (34 proc.), rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (25 proc.) oraz rocznica zakończenia II wojny światowej (24 proc.).

 

Możesz również polubić…