W liście pasterskim naszego Biskupa Ełckiego w Poniedziałek Wielkanocny usłyszeliśmy wezwanie: „Zachęcam, by każdego dnia w okresie wielkanocnym indywidualnie, a przede wszystkim w gronie rodziny, był odmawiany dziesiątek Różańca i rozważana tajemnica światła: Ustanowienie Eucharystii. Módlcie się o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii i o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Dodajmy także modlitwę o pokój, którego tak bardzo pragniemy. Maryja daje nam koło ratunkowe, czyli Różaniec, by nie utonąć w falach zła i grzechu”.
Poniżej proponujemy rozważania na każdy dzień tego tygodnia, do jednej dziesiątki Różańca, rozważając tajemnicę „Ustanowienia Eucharystii”…
PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ, że w Okresie Wielkanocnym w naszym Sanktuarium trwa wzmożona adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji o błogosławione owoce Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej: adoracja indywidualna od poniedziałku do czwartku od godz. 17:30 do 18:00, natomiast w piątki i soboty od godz. 18:45 do 21:00 z możliwością spowiedzi.
***
NIEDZIELA 12 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Kościół rodzi się z Eucharystii i w niej odnajduje swoją tożsamość. Nie jest wspólnotą zbudowaną jedynie na więzach organizacyjnych, lecz rodziną zgromadzoną wokół żywego Chrystusa. To przy ołtarzu uczymy się, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca.
W świecie pełnym napięć i podziałów Eucharystia staje się sakramentem jedności. Chrystus, łamiąc chleb, jednoczy to, co rozproszone, i uzdalnia nas do miłości większej niż ludzkie uprzedzenia. Niech Kościół zawsze będzie domem otwartym – miejscem, gdzie każdy odnajduje swoje miejsce przy stole Pana.
PONIEDZIAŁEK 13 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Eucharystia buduje Kościół, a Kościół sprawuje Eucharystię. W ten sposób między Eucharystią a Kościołem istnieje ścisła więź” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Rodzina jest „Kościołem domowym”, a jej sercem powinna być Eucharystia. Miłość małżeńska, aby przetrwać próby codzienności, potrzebuje źródła silniejszego niż emocje – potrzebuje łaski. Przy stole Eucharystycznym małżonkowie uczą się miłości ofiarnej. Chrystus oddaje siebie bez zastrzeżeń – i tej postawy uczy tych, którzy chcą budować trwałą wspólnotę życia. Dom, w którym rodzina wspólnie uczestniczy w Mszy Świętej, staje się miejscem przebaczenia, dialogu i wzajemnej troski.
WTOREK 14 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Rodzina chrześcijańska jest pierwszą szkołą wiary i miejscem, gdzie dzieci uczą się modlitwy” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Wiara przekazywana jest przede wszystkim przez świadectwo. Dziecko patrzy na swoich rodziców i uczy się, co jest naprawdę ważne. Gdy widzi ich modlących się
i przystępujących do Komunii Świętej, odkrywa, że Eucharystia jest skarbem, a nie tylko zwyczajnością. Rodzice, karmiąc się Ciałem Chrystusa, otrzymują siłę do wytrwałości
i cierpliwości. Ich obecność przy ołtarzu staje się cichą, ale bardzo wymowną katechezą, która pozostaje w sercu dziecka na całe życie.
ŚRODA 15 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Eucharystia jest sercem Kościoła. Gdzie ona jest celebrowana i adorowana, tam Kościół żyje w pełni” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Młodość to czas intensywnych pytań i wyborów. Świat oferuje wiele dróg, ale nie wszystkie prowadzą do szczęścia. Eucharystia daje pokarm, który nie przemija – Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Młodzi, którzy uczą się klękać przed Najświętszym Sakramentem, odkrywają, że ich życie ma sens i powołanie. Przy stole Pańskim dojrzewają do odpowiedzialności – za siebie, za przyszłą rodzinę, za wspólnotę Kościoła.
CZWARTEK 16 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„W Eucharystii Chrystus jest rzeczywiście obecny i żyje pośród nas” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Wiele rodzin przeżywa trudne chwile – niezrozumienie, brak dialogu, zranienia. Eucharystia przypomina, że Bóg wchodzi w nasze słabości z mocą uzdrowienia. Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie nie jest daleki ani obojętny. On zna ludzkie cierpienie i przynosi pokój. Przy Jego stole zawsze możliwe jest pojednanie i rozpoczęcie na nowo drogi wspólnego życia.
PIĄTEK 17 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Szukajcie Jezusa, spotykajcie Jezusa, kochajcie Jezusa w Eucharystii” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Samotność bywa jednym z najtrudniejszych doświadczeń życia. Eucharystia jest jednak dowodem, że nikt nie jest zapomniany przez Boga. Chrystus przychodzi jako Pokarm i Przyjaciel, aby wypełnić serce pokojem. Wspólnota zgromadzona wokół ołtarza powinna być prawdziwą rodziną – szczególnie dla tych, którzy najbardziej potrzebują bliskości. Niech osoby starsze i opuszczone odkrywają, że są ważną częścią tej rodziny.
SOBOTA 18 kwietnia 2026 r. – Intencja: o żarliwość eucharystyczną dla każdej rodziny, za szafarzy Eucharystii, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o pokój na całym świecie.
„Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” – św. Jan Paweł II
Rozważanie: Nie jesteśmy jedynie uczestnikami wydarzenia religijnego. Zostaliśmy zaproszeni, aby odnowić w sobie wiarę w obecność Chrystusa. Eucharystia ma przemieniać nasze serca i nasze domy. Jeśli naprawdę karmimy się Chlebem Miłości, nasze rodziny powinny stawać się miejscem przebaczenia, cierpliwości i wzajemnej troski. Niech ten Kongres umocni nas jako rodzinę zgromadzoną wokół stołu Eucharystycznego – rodzinę, która żyje Chrystusem i niesie Go światu.

